תרפיה באמנות

תוכן ענינים |

מה זה תרפיה באומנות?

תרפיה באומנות הינה אחת הגישות הטיפוליות השכיחות ביותר, ההתנסות בהבעה ויצירה הנעשית לאורך זמן מאפשרת לפתח, לשמר ולחזק את היכולות הנפשיות של ילדים באופן מהנה ומעשיר.
תהליך הטיפול באומנות מאפשר לילדים להביע רגשות ותחושות שמתקשים לבטא או לא רוצים לשתף באופן מילולי, מתאפשר למטפלת באומנות ללמוד על חוויות ומצוקות לא מודעות הנמצאות בעומק נפשו של הילד.
היצירות חושפות חוויות אישיות ומאפשרות לכל סוג של טראומה וחוויה שלילית שנחוותה בעבר לבוא לידי ביטוי.
טיפול באומנות מקנה לילדים כלים וכישורים להתמודדות עם קשיים במערכות היחסים או קושי הפוגע בהתנהלות היום יומית ובמצב רוח לאורך זמן.
תרפיה באומנות מאפשרת לילדים להתמודד עם קשיים רגשיים, לרכוש אסטרטגיות התמודדות חדשות ולחזק את יכולת המסוגלות העצמית שלהם.
ילדכם עשוי לשפר את יכולת הריכוז שלו ולהתמקד בפעילות אחת למשך זמן רב יותר.
ילדים הנאלצים להתמודד עם מחלה קשה או נכויות שונות, כמו גם ילדים הסובלים ממצב של נידוי או חרם חברתי, עשויים גם כן להפיק תועלת רבה מפגישות עם מטפלת באומנות, שכן הדימוי החזותי של התוצרים האומנותיים מציגים את המחשבות, התחושות, הרצונות, הרגשות, החששות, התשוקות ומשאלות הלב שלהם.

המענה הטיפולי הניתן בטיפול בתרפיה באומנות

הילד משתמש באמצעים אמנותיים, בהדרכת המטפל, כדי לבטא את עצמו, את רגשותיו ואת מחשבותיו. המטפל באמנות מלווה את המטופל בתהליך היצירה, מציע לו מסגרת ביטוי חופשית ומסייע לו בהבנה ובעיבוד החוויות המובעות באמצעות הכלים האמנותיים. כיון שבסיס הטיפול הוא ההנחה כי היצירה מהווה צוהר אל עולמו הפנימי של המטופל, וכי תהליך היצירה יכול לסייע בביטוי תכנים. גם תכנים חבויים או לא מודעים. במקביל, ההנחה היא כי תהליך היצירה הוא בפני עצמו תהליך טיפולי, אשר מאפשר חוויה מרפאת ומיטיבה.
טיפול באומנות יכול להתאים לילדים ומתבגרים, אשר גילם הצעיר ומיומנויותיהם הרגשיות והמילוליות אשר עדיין לא מפותחות במלואן, הופכות את הפסיכותרפיה המילולית למורכבת מדי עבורם, או מעוררת חרדה והתנגדות. כך למשל, ילדים אשר מתביישים לבטא את עצמם במילים, או חוששים מהמפגש עם העולם הרגשי, יכולים לבטא את עצמם באופן פחות מאיים דרך שימוש באמצעים אמנותיים.

סיום תהליך

מלבד הסביבה השמורה והתנאים הסביבתיים והערכיים שמייחדים את מעלה אנו כאן במכון אמונים על טיפול מיטבי ויסודי. בבסיס הטיפול היסודי מצוי הרציונל ששיתוף ההורה בתהליך הטיפולי הוא בעל חשיבות עליונה וע"כ הדרכת הורים היא חלק אינטגראלי של התהליך.
פתיח הטיפול הוא באינטייק בנוכחות הורית בלבד, ומידי 4-6 טיפולים יוזמנו ההורים לתיאום ציפיות וקביעת מטרות מחודשת.

 

שתפו>

כל הטיפולים שלנו>

רוצה לשמוע
פרטים על תרפיה באמנות