מה זה תרפיה באומנות?
תרפיה באומנות היא גישה טיפולית המשלבת כלים של הבעה ויצירה על מנת להעשיר ולפתח את עולמו הרגשי של הילד באופן חוויתי ועמוק.
המענה הטיפולי הניתן בטיפול בתרפיה באומנות
הילד משתמש באמצעים אמנותיים, בהדרכת המטפל, כדי לבטא את עצמו, את רגשותיו ואת מחשבותיו. המטפל באמנות מלווה את המטופל בתהליך היצירה, מציע לו מסגרת ביטוי חופשית ומסייע לו בהבנה ובעיבוד החוויות המובעות באמצעות הכלים האמנותיים. כיון שבסיס הטיפול הוא ההנחה כי היצירה מהווה צוהר אל עולמו הפנימי של המטופל, וכי תהליך היצירה יכול לסייע בביטוי תכנים. גם תכנים חבויים או לא מודעים. במקביל, ההנחה היא כי תהליך היצירה הוא בפני עצמו תהליך טיפולי, אשר מאפשר חוויה מרפאת ומיטיבה.
טיפול באומנות יכול להתאים לילדים ומתבגרים, אשר גילם הצעיר ומיומנויותיהם הרגשיות והמילוליות אשר עדיין לא מפותחות במלואן, הופכות את הפסיכותרפיה המילולית למורכבת מדי עבורם, או מעוררת חרדה והתנגדות. כך למשל, ילדים אשר מתביישים לבטא את עצמם במילים, או חוששים מהמפגש עם העולם הרגשי, יכולים לבטא את עצמם באופן פחות מאיים דרך שימוש באמצעים אמנותיים.
סיום תהליך
מלבד הסביבה השמורה והתנאים הסביבתיים והערכיים שמייחדים את מעלה אנו כאן במכון אמונים על טיפול מיטבי ויסודי. בבסיס הטיפול היסודי מצוי הרציונל ששיתוף ההורה בתהליך הטיפולי הוא בעל חשיבות עליונה וע"כ הדרכת הורים היא חלק אינטגראלי של התהליך.
פתיח הטיפול הוא באינטייק בנוכחות הורית בלבד, ומידי 4-6 טיפולים יוזמנו ההורים לתיאום ציפיות וקביעת מטרות מחודשת.