טיפולים רגשיים

תוכן ענינים |

טיפול רגשי הינו תהליך בו הילד יבטא קשיים ורגשות המעסיקים אותו, דרך משחק, מוזיקה, אמצעים אומנותיים או שיח, כמו גם באמצעות בעלי חיים. הטיפול מלווה את הילד בתהליך ומסייע לו לפתח מודעות, לעבד חוויות ולשפר את המיומנויות הרגשיות שלו.

הכלים שהילד מקבל במחלקת טיפולים רגשיים

 • פיתוח מודעות רגשית והכלה עצמית
 • הקניית יכולת ביטוי במסגרת מכילה ולא ביקורתית
 • מתן כלים להתמודדות עם חוויות רגשיות
 • שיפור מיומנויות תקשורתיות וחברתיות
 • מתן מענה לביטוי וצורך אישי
 • העצמה וחיזוק ההתפתחות האישית
 • הפחתת רמת הלחץ והחרדה

מתי צריך לפנות עם ילד לטיפול רגשי?

ילדים רבים נהנים מרמות גבוהות של חוסן ועמידות נפשית, לכן לעיתים קרובות בהתמודדויות מורכבות אין צורך בהתערבות פסיכולוגית וניתן בהחלט להסתפק בתמיכה הורית משמעותית עם ליווי של הצוות החינוכי, בכדי להביא לתמיכה, שיפור ופתרון הבעיה.

עם זאת, במקרים המתוארים להלן, מומלץ לבדוק לעומק את הצורך לפנות לטיפול רגשי מקצועי:

 • מצוקה רגשית:ילד המפגין מצוקה נפשית מתמשכת, הבאה לידי ביטוי בדיבור בוטה, בכי וחרדה – או בצורה עקיפה, בעצבנות, עיסוק במוות, מצב רוח ירוד, היעדר עניין בפעילויות תואמות גיל וכדומה.
 • קשיים חברתיים:ילד המתמודד עם בדידות חברתית או מעדיף לשחק לבד. היעדר מיומנויות חברתיות תואמות גיל מעיד פעמים רבות על צורך לפנות לטיפול בכדי לזהות את הקשיים, לסייע לילד בהתמודדות עם שורש המצוקה החברתית ולחזק את מיומנויותיו.
 • רמת תפקוד: ילד המגלה קשיים מוטוריים, שפתיים, קוגניטיביים או רגשיים ברמה יומיומית, כמו קשיי תפקוד, קשיי ריכוז על רקע הפרעת קשב, קושי באחיזת עיפרון או חרדה גבוהה אשר אינה מאפשרת לו להתנסות ולהצליח. במקרים אלו חשוב לבחון אם הגורמים לקשיי התפקוד תלויים בעיכוב התפתחותי או בבסיס רגשי הפוגע בתפקודו ומונע ממנו להתקדם.
 • רגרסיה: עדות לקושי רגשי עשויה לבוא לידי ביטוי בירידה פתאומית בתפקוד, כמו חזרה פתאומית להרטבה בלילה, למוצץ או להתנהגות ילדותית. תופעות אלו עשויות להצביע על התמודדות עם קושי רגשי המצריך פנייה לטיפול.

חשוב להדגיש כי נסיגה דוגמת המקרים המתוארים, עשויה להוות גם תגובה נורמלית לשינויים זמניים איתם הילד מתמודד, כמו כניסה לגן חדש, הולדת אח, נסיעה ממושכת של אחד ההורים לחו"ל וכדומה. במקרים מסוימים רגרסיה "נורמלית" עשויה להתקבע גם מעבר להסתגלות לשינוי ואם אין שיפור לאחר פרק זמן סביר, כדאי לפנות לבירור מקצועי.

 • בעיות התנהגות: חוסר קבלת גבולות, הפרעות במסגרת החינוכית, אלימות מילולית או פיזית, קשיי שליטה עצמית והתקפי זעם, מאותתים לרוב על קושי עמוק יותר. הסימפטום ההתנהגותי יכול להעיד על קושי רגשי או על מצב לא מאובחן, כדוגמת הפרעת קשב וריכוז שאחד ממאפייניה הוא, למשל, אימפולסיביות. היות ובעיות התנהגות לרוב אינן מעודדות אמפתיה בקרב הסביבה, התגובות שיספוג הילד עלולות להנציח את המצב ולפגוע בתחושת הערך העצמי של הילד.
 • חשיפה לטראומה: אם ילדכם התמודד עם טראומה משמעותית, התעללות או טראומה מינית, מומלץ לפנות בהקדם לטיפול שיאפשר לילד לעבד את האירועים הקשים שחווה, לשקם את אמונו באנשים אחרים ולצמצם את השפעת האירוע על המשך חייו.

איך טיפול רגשי לילדים עובד?

לרוב, טיפול רגשי לילדים ישלב בתהליך הדרכת הורים, כאשר אחת למספר פגישות תקבע פגישת הורים ללא הילד. פגישה זו משמעותית ביותר לקידום התהליך.

במהלך הטיפול מהווה חדר הטיפול מקום בטוח ומכיל בו הילד יכול לבטא קשיים ורגשות המעסיקים אותו, על ידי כלים של מוזיקה בשילוב משחק, אמצעים אומנותיים או שיח, כמו גם באמצעות בעלי חיים. המטפל מלווה את הילד בתהליך ומסייע לו לעבד את מה שעומד בבסיס הסימפטומים.

למה דווקא במעלה?

ב'מעלה', מתוך אמונה ודאגה לעולמו הרגשי של הילד ולהתאמה רוחנית, תקבלו מאת צוות מטפלות חרדיות, בעלות הכשרה מקצועית וניסיון רב, שחלקן דוברות אידיש, מעטפת רגשית מלאה עבור ילדכם.

חדרי הטיפול מאובזרים במיטב ומגוון הציוד הטיפולי והתהליך הטיפולי מדויק ונעשה מתוך רגישות רבה. המטפלת וסוג הטיפול מותאמים בכובד ראש ובאופן אישי על ידי אנשי מקצוע בהתאם לשאלון הורים שתמלאו טרם כניסתכם להמתנה.

מלבד הסביבה השמורה והערכים המייחדים את 'מעלה', הצוות המקצועי שלנו אמון על טיפול מיטבי מתוך ההבנה כי שיתוף ההורה בתהליך הטיפולי הינו בעל חשיבות עליונה. לצורך כך אנו רואים בהדרכת ההורים חלק בלתי נפרד מן ההליך הטיפולי, ואחת למספר טיפולים מוזמנים ההורים לפגישת תיאום ציפיות והגדרת מטרות מחודשת.

צוות המטפלות מלווה בהדרכה צמודה על ידי עוס"ית מומחית ובישיבות צוות מקצועיות רצופות הכוללות שיתופי פעולה בין המחלקות השונות במעלה. מעטפת הטיפולים הרחבה שיש לנו להציע, יאפשרו לכם להשלים את ההליך במידת הצורך בעזרת טיפולים שונים.

שתפו>

כל הטיפולים שלנו>

רוצה לשמוע
פרטים על טיפולים רגשיים